מיכל מוזס
עורך דין גירושין, מגשרת ונוטריון
03-6446100
054-8096808
 
שם
טלפון
מייל
 
 
ערוץ סירטונים חדש למשרדנו 
13/5/2014 משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com-ליחצו על מנת לעבור לערוץ הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

חפשו אותנו בפייסבוק 
משרדנו פעיל ברשתות החברתיות השונות ומתעדכן באופן יומי על מנת להתעדכן סמנו לייק בדף הפייסבוק שלנו

חדשות המשפט  
ביהמ"ש קובע באומץ, כי כאשר השתכרותם של ההורים פחות או יותר זהה ונקבעה משמורת משותפת- כל אחד מההורים מחוייב לשאת בכל צרכי הקטינים, לרבות מזונם, ביגודם, מדורם, הוצאות החזקת מדורם, וכיוצ"ב, בעת שהותם של הקטינים עימו, עד מלאת להם 18 שנים

ערוץ יו טיוב 
משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

מירוץ למזונות- כתבה 
המירוץ למזונות מעלה הילוך

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
בימים אלו ממש פתחנו את המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה, המטפל בסכסוכים משפחתיים בדרך של גישור משפחתי

סיפורים מהחיים 
סיפורים מהחיים

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
מוזמנים לבקר באתר החדש של המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה

חדשות בית הדין הרבני 
בס"ד בית הדין הרבני קבע בהחלטה תקדימית כי צד אשר פתח תיק ליישוב סכסוך ולא יופיע ליחידת הסיוע, לא יזכה להנות מתקופת עיכוב ההליכים. הוי אומר שהצד השני יוכל להגיש תביעות בתום התקופה.

האשה חזרה הביתה.... 
הבעל התקין מצלמה עורר פרובקציה הגיש תלונה במשטרה והרחיק את האשה מהבית. האשה הגיע אלינו והיום (18.5.17) החליט בית הדין הרבני להחזיר אותה הביתה לאלתר !

 
מאמרים
25% הפחתת מזונות- חלוקת זמני שהות שווה ופערי שכר ניכרים- האומנם?!
פסיקה תקדימית שבה נקבע הפחתת שיעור מזונות לאב בעל משמורת משותפת, אשר קיים פעם השתכרות גבוה בין האב לאם.
האם לאישה שתרמה ביציות לבת זוגה יש מעמד משפטי ?
בת זוג לשעבר תתראה עם ילדיה על אף שאינה האם הביולוגית.
לרשימה המלאה
משמורת ילדים

 

 להצטרף לעמוד הגוגל+

בהליך גירושין אחת השאלות העיקריות מה יהיה גורל הילדים אצל מי יגורו, מתי ההורה האחר יקח אותם אליו ולמעשה אצל מי המשמורת ומי בעל הסדרי ראיה?

משמורת אינה אפוטרופסות. גם אם המשמורת אצל הורה אחד [בד"כ האם] האפוטרופסות היא של שני ההורים. הגירושין לא פוגעים באפוטרופסות . האב לא "מאבד" את הילד. לשני ההורים מעמד שווה בקבלת החלטות מהותיות הנוגעות לילדים, כגון בנושאי חינוך בריאות, רכושו של הקטין, הסמכות לייצג את הקטין ולנושאים מהותיים אחרים שנוגעים לקטין.

אפוטרופסות מוגדרת  כזכות וחובה המוטלת על כל הורה לדאוג לצרכיו של ילדו הקטין. וכאמור שני ההורים כאחד נותרים אפוטרופוסים של ילדיהם, גם לאחר הגירושין ובמנותק מהשאלה בחזקת מי נשארו הילדים.
האפוטרופסות על קטינים הינה עד הגיעם לבגרות, דהיינו, עד לגיל 18.

אצל מי תהיה משמורת ילדים

משמורת הקטינים יכולה להיקבע בהסכמה בין ההורים אם הם עושים הסכם  ובהיעדר הסכמה יקבע זאת בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, על פי טובת הקטינים. הסמכות לדון בעניין משמורת ילדים נקבעת בהתאם לערכאה שאליה הוגשה תביעת המשמורת הראשונה. לצורך קביעת המשמורת בית המשפט או בית דין נעזר בחוות דעת של אנשי מקצוע בתחום - פסיכולוגיים או עובדים סוציאליים.

קיימת חזקה לפיה ילדים עד גיל 6 יהיו במשמורת אימם. הנחה זו ניתנת לסתירה במידה והאב יצביע על סיבות מיוחדות להעביר את המשמורת מהאם, כגון אלימות של האם כלפי הקטין, בעיות חמורות מהן סובלת האם כגון אלכוהליזם ו/או בעיות נפשיות חמורות שפוגעים בתפקודה של האם וביכולתה לטפל כראוי בקטין. ככל שהילדים גדלים, יתחשב בית המשפט גם ברצונם של הקטינים בנוגע  למשמורת, כמובן במידה ורצונם אינו מושפע מהסתה או בהשפעה פסולה אחרת  מצד ההורה השני.
בגידה של אחד ההורים בהורה השני כלל אינה רלוונטית לנושא המשמורת שכן משמורת נקבעת על פי טובתם של הקטינים ואין כל נפקות לכך שבן הזוג בוגד.


משמורת משותפת

משמורת משותפת הינו מצב שבו הקטינים גדלים באופן שווה בבית שני ההורים. יצוין כי לבתי משפט ובתי דין נוטים שלא לקבוע ולא לאשר משמורת משותפת מתוך הנחה שאין זה רצוי שהקטין יטלטל פעמים רבות מבית לבית, אלא במקרים יוצאי דופן שבהם מוכח שהדבר משרת את טובתם של הקטינים. עם זאת, כאשר ניתן לקבוע, בין אם מדובר בהסכמה ובין שלא בהסכמה, מנגנון לפיו ההורים מתחלקים בנטל הגידול של הקטין והדבר תואם את טובת הקטין עשוי בית המשפט לקבוע יאשר בית המשפט משמורת משותפת.לנושא המשמורת המשותפת קיימת השלכה גם לנושא החיוב במזונות. מטבע הדברים, במצב שבו הקטין מצוי בחזקתו של האב במחצית מהזמן, האב יחויב בדמי מזונות נמוכים מדמי המזונות מזה של אב שמחזיק את הקטין בהסדרי ראיה רגילים.


הסדרי ראיה

הסדרי ראיה הם התקופות בהן ההורה הלא משמורן זכאי לראות את ילדיו. גם את הסדרי הראיה ניתן לקבוע בהסכמה ובהיעדר הסכמה אילו יקבעו על ידי  בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני שלצורך כך ייעזר בתסקיר פקידת סעד. חשוב לציין כי הסדרי ראיה מספקים ונוחים להורה הלא משמורן הינו אינטרס גם של ההורה המשמורן, על מנת שיתאפשר לקטין לקבל טיפול ראוי ומתאים ועל מנת לאפשר לקטין לשמור על קשר תקין עם שני הוריו דבר שהינו חשוב לצורך התפתחותו ותוך בניית מרכז חיים חיובי לילד כך שלא יטלטל בין הוריו.


במידה והסדרי הראיה נקבעו בהסכמה  על בית המשפט או בית הדין לפי העניין לאשר את ההסכם שבין הצדדים וליתן לו תוקף שלך פסק דין לאחר שישתכנע כי ההסדר לעניין הסדרי הראיה אליו הגיעו הצדדים הינו לטובת הקטין.

בדומה למזונות כל החלטה בעניין משמורת ילדים והסדרי ראיה אינה סופית. כל אחד מההורים רשאי לפנות לערכאה שבמסגרתה נקבעה ההחלטה לעניין המשמורת ו/או הסדרי הראיה (בית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני) בבקשה לשנותה.

נכון שלא ניתן לדבר על "כלל" של כמה ימים ושעות יהיו הסדרי הראיה וזה עינין שתלוי בנסיבות הספציפיות של כל מיקרה גירושין ,גיל הקטינים , מקום מגורים , שעות עבודה ,כמו גם בהמלצות אנשי מיקצוע אולם יותר ויותר אבות מבקשים כיום לקחת את הקטינים להסדרי ראיה רחבים הכוללים לינה גם באמצע השבוע. לינה פעמיים בשבוע [ למשל שני ורביעי]  וכל סופשבוע שני מיום שישי ועד מוצא"ש בהחלט יכולים להיטיב עם כל הצדדים המעורבים בהליך גירושין. עם הקטינים שזוכים להיות מטופלים ובקשר עם שני הוריהם ,עם האב שלא מתנתק מילדיו עקב גירושין ועם האם שיש מי שמתחלק איתה בעול גידול הילדים.

"משחקים " על גב הילדים הם באמת לא מומלצים וגורמים נזק לכל המעורבים ובעיקר לילדים שגם כך נאלצים להתמודד עם גירושין של הוריהם. על אף שלפעמים יש הרבה אמוציות בהליך גירושין , השאירו את הילדים מחוץ לסיכסוך.
 
מיכל מוזס, עורך דין גירושין.
 
 


 להצטרף לעמוד הגוגל+


הסכם ממון
אלימות כלכלית
ניכור הורי
נסטינג לא לעשירים בלבד
מן התקשורת
תביעת אבהות
ראיון וטיפים למתגרשים
המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים
פורום גירושין - תפוז
חוק להסדר התדיינויות
נסטינג
גירושין של רופאים
גירושין של אנשי הייטק
החוק ליישוב סכסוכים במשפחה
סיפורים מהחיים
גירושין
מזונות ילדים
מזונות אישה
משמורת ילדים
רכוש
פסקי דין
הסכמים
גישור גירושין
ידועים בציבור
נישואין אזרחיים
ירושה
צוואה
דיני מקרקעין
קישורים
 
 
ויביט- בניית אתרים כל הזכויות שמורות למיכל מוזס- משרד עורכי דין המידע המופיע באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי אישי ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. מחברי המאמרים אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
| עורך דין הוצאה לפועל | עורך דין נזיקין | חוקר פרטי | עורך דין פלילי| עורך דין מקרקעין