מיכל מוזס
עורך דין גירושין, מגשרת ונוטריון
03-6446100
054-8096808
 
שם
טלפון
מייל
 
 
ערוץ סירטונים חדש למשרדנו 
13/5/2014 משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com-ליחצו על מנת לעבור לערוץ הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

חפשו אותנו בפייסבוק 
משרדנו פעיל ברשתות החברתיות השונות ומתעדכן באופן יומי על מנת להתעדכן סמנו לייק בדף הפייסבוק שלנו

חדשות המשפט  
ביהמ"ש קובע באומץ, כי כאשר השתכרותם של ההורים פחות או יותר זהה ונקבעה משמורת משותפת- כל אחד מההורים מחוייב לשאת בכל צרכי הקטינים, לרבות מזונם, ביגודם, מדורם, הוצאות החזקת מדורם, וכיוצ"ב, בעת שהותם של הקטינים עימו, עד מלאת להם 18 שנים

ערוץ יו טיוב 
משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

מירוץ למזונות- כתבה 
המירוץ למזונות מעלה הילוך

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
בימים אלו ממש פתחנו את המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה, המטפל בסכסוכים משפחתיים בדרך של גישור משפחתי

סיפורים מהחיים 
סיפורים מהחיים

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
מוזמנים לבקר באתר החדש של המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה

חדשות בית הדין הרבני 
בס"ד בית הדין הרבני קבע בהחלטה תקדימית כי צד אשר פתח תיק ליישוב סכסוך ולא יופיע ליחידת הסיוע, לא יזכה להנות מתקופת עיכוב ההליכים. הוי אומר שהצד השני יוכל להגיש תביעות בתום התקופה.

האשה חזרה הביתה.... 
הבעל התקין מצלמה עורר פרובקציה הגיש תלונה במשטרה והרחיק את האשה מהבית. האשה הגיע אלינו והיום (18.5.17) החליט בית הדין הרבני להחזיר אותה הביתה לאלתר !

 
מאמרים
25% הפחתת מזונות- חלוקת זמני שהות שווה ופערי שכר ניכרים- האומנם?!
פסיקה תקדימית שבה נקבע הפחתת שיעור מזונות לאב בעל משמורת משותפת, אשר קיים פעם השתכרות גבוה בין האב לאם.
האם לאישה שתרמה ביציות לבת זוגה יש מעמד משפטי ?
בת זוג לשעבר תתראה עם ילדיה על אף שאינה האם הביולוגית.
לרשימה המלאה
מזונות אישה

 

 להצטרף לעמוד הגוגל+

אחד הנושאים עליו בית המשפט נותן את הדעת בהליך הגירושין הוא נושא המזונות, מזונות אישה ומזונות ילדים. 

מקור חובת מזונות אישה הוא במשפט העברי, החובה נובעת מהנישואין וכאמור, היא חלק מהזכויות והחובות שבין בני הזוג. במידה ניתן לפטור בחלק מהמקרים את הבעל מתשלום מזונות אישה. כמו כן, ניתן לראות הבדלים בפסיקות מזונות אישה בין בית הדין הרבני לבית בית המשפט לענייני משפחה.

באופן עקרוני אישה זכאית לתשלום מזונות כל עוד הינה נשואה לבעלה וכל עוד אין סיבה מוכרת ומוכחת לשלול ממנה זכות זו. ברגע שבו בני הזוג מתגרשים, אין הבעל חייב עוד בתשלום דמי מזונות אישה לאשתו לשעבר. הבעל כמובן עשוי להתחייב בהסכם הגירושין לשלם לגרושתו "מזונות גרושה" גם לאחר הגט, ואולם כאמור אין חובה כזאת.
 
העיקרון המשפטי מאחורי הכלל שקובע את גובה המזונות הינו שהאישה "עולה עימו ואינה יורדת עימו", דהיינו, גם אם רמת חיי הזוג ירדה, האישה עדיין זכאית לדמי מזונות אישה גבוהים בשל העובדה שהורגלה אל רמת חיים גבוהה בבית הוריה. אם מצבו הכלכלי של הבעל עולה על זה של הורי האישה, תקבל האישה דמי מזונות אישה "לפי עושרו" או "לפי כבודו". רק במידה והבעל איננו יכול לפרנס את עצמו מאחר והוא חולה או מובטל מאונס, אז יתכן והוא לא יחוייב לפרנס את אשתו, כי החובה המוטלת עליו היא "לפרנסה עמו", כלומר קודם עליו לפרנס את עצמו.

השיקול העיקרי בקביעת גובה המזונות הוא, יכולתו הכלכלית של הבעל ורמת החיים בה הוא חי. יכולתו הכלכלית של הבעל נגזרת לא רק מהשתכרותו בפועל אלא גם מכושר השתכרותו הפוטנציאלי, בצירוף הכנסותיו מרכוש.

זכותה של האישה לקבל דמי מזונות מבעלה איננה רטרואקטיבית. חובת הבעל לשלם דמי מזונות אישה הינה רק מהמועד שבו הגישה האישה את התביעה לתשלומם, אלא אם הבעל הסכים אחרת במסגרת הסכם גירושין או הסכם אחר. החיוב במזונות האישה כולל את כל צורכי האישה הדרושים לקיומה ורווחתה לרבות - מזון, ביגוד והנעלה, הוצאות רפואיות, הוצאות החזקת הבית (ארנונה, מים, חשמל, טלפון עוזרת וכו`), אחזקת רכב, הוצאות שכר דירה או משכנתא, בילויים, קוסמטיקה ואיפור, חוגים וכיוצ"ב.

שלילת מזונות אישה
בפועל בימינו כאשר מרבית הנשים עובדות ומתפרנסות  קיימים מקרים רבים בגללם לא יפסוק בית הדין הרבני או בית המשפט מזונות אישה.כך למשל, במידה והאישה עובדת ומשתכרת סכום סביר לא יפסקו לה מזונות מאחר והיא בפועל מפרנסת את עצמה.  הטעם המישפטי הוא שהבעל טוען "צאי כי מעשה ידייך למזונותיך", כלומר שהכנסתה של האישה מעבודתה יחשבו בתור דמי מזונות אישה ובכך יהיה פטור הבעל ממזונותיה.

אם אישה עובדת בשכר נמוך יחסית, והורגלה לרמת חיים גבוהה יותר מאשר משכורתה מאפשרת לה יכול להיות שיפסקו לה "השלמת מזונות" מבעלה.

כיום המגמה מעורבת לעניין התחשבות  בפוטנציאל ההשתכרות של האישה ויכולתה לצאת לעבודה לצורך פסיקת מזונות אישה . 

במידה והאישה בוגדת בבעלה או שעזבה את הבית בלא סיבה מוצדקת או שהוגדרה כמורדת,או שניתן להוכיח כי האשמה להתערערות יחסי בני הזוג היא בעקבות התנהגות מסוימת של האישה שאין בה הצדקה,יתכן ותיפגע זכותה לקבלת דמי מזונות אישה.אם הבעל הוא זה שעזב את הבית, הוא עדיין יהיה חייב בתשלום מזונות לאשתו, אם היא עומדת ביתר התנאים לקבלת מזונותיה.

מדור ספציפי

במסגרת תביעת מזונות ,האישה זכאית לסעדים שונים שניגזרים מזכותה למזונות . מדור הוא חלק ממזונותיה של האישה, לרבות הזכות למדור שלו . פעמים רבות נשים תובעות "מדור ספציפי" כחלק מתביעת המזונות שלהן [או מתביעת שלום בית] . מדור ספציפי זו הזכות להמשיך ולהתגורר בדירה המשותפת אפילו אם הבעל עזב את הבית , ולמנוע את פירוק השיתוף בדירה. למעשה במיקרה בו למשל הבעל חפץ בפירוד ומעוניין לחלק את הדירה באמצעות מכירתה וחלוקת התמורה , אישה יכולה למנוע ממנו את מכירת הדירה ולהמשיך להתגורר בה אם תקבל צו למדור ספציפי. גם כאן יש עניין של קדימויות . אם הבעל הגיש תביעת פירוק שיתוף קודם לבקשת האישה למדור ספציפי או שהאישה הגישה קודם.  אם האישה הגישה בקשה וקיבלה צו למדור ספציפי לא יוכל הבעל לקבל פירוק שיתוף. המשמעות יכולה להיות מאד כבדה אם הבעל זקוק לכסף של חלקו בדירה או אם למשל יש משכנתא על הדירה ואז נוצא מצב שצריך לשלם משכנתא וגם שכירות וגם לא לקבל את תמורת הדירה.


כשאישה תובעת מזונות היא יכולה לכלול בתביעתה בין היתר את הרכיבים הבאים:

• הוצאות אחזקת הבית כגון גז, חשמל, ועד בית, ארנונה, טלפון ומים כבלים וכיו"ב .כאשר ההוצאות לבית כוללות בין השאר תיקונים, רכישת מוצרים לבית, תיקון מוצרים וביטוח הבית ותכולתו, במידה ונרכשה פוליסה כזו. •במידה וברשות האישה היה רכב לשימושה, היא זכאית להמשיך להשתמש ברכב כחלק ממזונותיה.• הוצאות בעקבות טיפול ועזרה של הזולת במידה והאישה סובלת ממחלה וזקוקה לסיוע.•מזונות שמטרתם לשמר את איכות החיים שאליה הורגלה האישה כגון טיסות, חופשות, נופשים ועוד .•הוצאות רפואיות כגון טיפולים הכרחיים, תרופות, מכשור רפואי ועוד.•הוצאות הנעלה וביגוד,קוסמטיקה, בהתאם להכנסות הבעל או בהתאם לרמה המינימאלית שנהוגה באותו מקום ועת (הגבוה מביניהם).

נושא הזכאות למזונות אישה עולה רבות במאבקי גירושין,  ויכול להיגרר למאבק ממושך מצד האישה שתנסה לכפות על הבעל תנאי מזונות אישה  ומצד הבעל שיוכל לסרב לגט ולהאריך את הליך הגירושין.
לכן חשוב להיעזר בשירותי עורך דין המתמחים בתחום גירושין על מנת לייעל את התהליך ולקצרו.


 

 להצטרף לעמוד הגוגל+

הסכם ממון
אלימות כלכלית
ניכור הורי
נסטינג לא לעשירים בלבד
מן התקשורת
תביעת אבהות
ראיון וטיפים למתגרשים
המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים
פורום גירושין - תפוז
חוק להסדר התדיינויות
נסטינג
גירושין של רופאים
גירושין של אנשי הייטק
החוק ליישוב סכסוכים במשפחה
סיפורים מהחיים
גירושין
מזונות ילדים
מזונות אישה
משמורת ילדים
רכוש
פסקי דין
הסכמים
גישור גירושין
ידועים בציבור
נישואין אזרחיים
ירושה
צוואה
דיני מקרקעין
קישורים
 
 
ויביט- בניית אתרים כל הזכויות שמורות למיכל מוזס- משרד עורכי דין המידע המופיע באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי אישי ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. מחברי המאמרים אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
| עורך דין הוצאה לפועל | עורך דין נזיקין | חוקר פרטי | עורך דין פלילי| עורך דין מקרקעין