מיכל מוזס
עורך דין גירושין, מגשרת ונוטריון
03-6446100
054-8096808
 
שם
טלפון
מייל
 
 
ערוץ סירטונים חדש למשרדנו 
13/5/2014 משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com-ליחצו על מנת לעבור לערוץ הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

חפשו אותנו בפייסבוק 
משרדנו פעיל ברשתות החברתיות השונות ומתעדכן באופן יומי על מנת להתעדכן סמנו לייק בדף הפייסבוק שלנו

חדשות המשפט  
ביהמ"ש קובע באומץ, כי כאשר השתכרותם של ההורים פחות או יותר זהה ונקבעה משמורת משותפת- כל אחד מההורים מחוייב לשאת בכל צרכי הקטינים, לרבות מזונם, ביגודם, מדורם, הוצאות החזקת מדורם, וכיוצ"ב, בעת שהותם של הקטינים עימו, עד מלאת להם 18 שנים

ערוץ יו טיוב 
משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

מירוץ למזונות- כתבה 
המירוץ למזונות מעלה הילוך

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
בימים אלו ממש פתחנו את המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה, המטפל בסכסוכים משפחתיים בדרך של גישור משפחתי

סיפורים מהחיים 
סיפורים מהחיים

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
מוזמנים לבקר באתר החדש של המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה

חדשות בית הדין הרבני 
בס"ד בית הדין הרבני קבע בהחלטה תקדימית כי צד אשר פתח תיק ליישוב סכסוך ולא יופיע ליחידת הסיוע, לא יזכה להנות מתקופת עיכוב ההליכים. הוי אומר שהצד השני יוכל להגיש תביעות בתום התקופה.

האשה חזרה הביתה.... 
הבעל התקין מצלמה עורר פרובקציה הגיש תלונה במשטרה והרחיק את האשה מהבית. האשה הגיע אלינו והיום (18.5.17) החליט בית הדין הרבני להחזיר אותה הביתה לאלתר !

 
מאמרים
25% הפחתת מזונות- חלוקת זמני שהות שווה ופערי שכר ניכרים- האומנם?!
פסיקה תקדימית שבה נקבע הפחתת שיעור מזונות לאב בעל משמורת משותפת, אשר קיים פעם השתכרות גבוה בין האב לאם.
האם לאישה שתרמה ביציות לבת זוגה יש מעמד משפטי ?
בת זוג לשעבר תתראה עם ילדיה על אף שאינה האם הביולוגית.
לרשימה המלאה
גירושין

 להצטרף לעמוד הגוגל+


 
 
המדריך למתגרש/ת

ערכו חשבון נפש עם עצמכם

האם באמת אתם רוצים להתגרש? האם זה לא משבר זוגי שניתן לפתור בהליך גישור גירושין ו/או בטיפול זוגי. עורכי דין גירושין של משרדנו מקפידים הקפדה יתירה לבדוק ראשית עם הלקוח מה עדיף לו ומה הוא בדיוק רוצה להשיג מהליך גירושין. פירוק משפחה זה דבר לא פשוט ועורכי דין גירושין של משרדנו מקפידים לא לדחוף את לקוחותינו לשם כשאין צורך לכך, ובטח ובטח לא ללבות את האש בעת הליך גירושין.

בשום פנים ואופן לא לפעול על סמך עצות של מ"מביני דבר" למניהם לפני הליכים משמעותיים חשוב לקבל ייעוץ מקצועי אשר יעזור לך לתכנן את צעדיכם בחכמה, להגן על זכויותיך ולהבהיר את מצבכם המשפטי.
ייעוץ משפטי טוב מעורכי דין גירושין של משרדנו המבינים ומתעסקים אך ורק בדיני משפחה, גירושין, חלוקת רכוש בתחילת ההליכי גירושין יכול לחסוך כסף רב בהמשך. גירושין הם תחום מורכב ביותר ומתעדכן חדשות לבקרים, ונשלט בידי מקצוענים, המתמחים בנושאי גירושין ודיני משפחה. חייהם של אנשים רבים נהרסו בשל טיפול כושל בהליכי גירושין בידי עורכי דין גירושין מצוינים, שאינם מומחים בהליכי גירושין.
חשוב לציין כפי שלא תפנו לרופא אוזניים שיטפל לכם בשיניים, כך גם לא מומלץ לגשת לעורך דין שטיפל לכם ברכישת הבית, שייעץ לכם בהליכי גירושין ויש לפנות לעורכי דין גירושין בלבד.

שימרו על חשאיות

לשמירה על סודיות חשיבות מכרעת בהליך גירושין. לדאבונו הרב אנשים שחשבנו שאנו מכירים ובנינו איתם משפחה מתנהגים לפעמים בצורה שפלה ומעלימים מסמכים ורכוש, לוקחים (אפשר אף לומר גונבים) חפצים יקרי ערך, גם אם אפילו מדובר בערך ממוני נמוך אך בעלל ערך ריגשי גבוה רק בשביל להתנקם בבן הזוג השני במהלך גירושין. שלא נדבר על ריקון חשבונות בנק, והעלמת נכסים גדולים כגון דירות וכיוצ"ב.
על זה יש להוסיף את העובדה כי די בחשד של בן הזוג, בכדי להוביל את בן הזוג השני להגשת תביעה, בניסיון להקדים ב"מרוץ הסמכויות".
יש להדגיש כי מי שפועל ראשון זוכה ביתרון נוסף, בכך שהוא זה שמכתיב את "סדר היום" של הליך גירושין, והוא מכריח את הצד השני להיכנס למגננה. חשוב מאד שאתם תכתיבו את מהלכי הגירושין שלכם.

ההחלטה לפתוח בהליך גירושין

ההחלטה לפתוח בהליך גירושין היא החלטה קשה ומורכבת, למרות זאת וכפי שאנו רואים, לא מעט זוגות מתגרשים. פירוק התא משפחתי הוא משימה בהחלט לא פשוטה, הן ריגשית והן מעשית. גם אם את/ה הצד הבוחר להתגרש, עדיין יש קושי הנובע ממורכבות הפירוק של המערך המשפחתי. אני תמיד מדמה את  הזוגיות והמשפחה כקורי עכביש שניטוו במשך שנים. יש את המשפחה הגרעינית  שכוללת בתוכה את עניין הילדים, משמורתם והסדרי הראיה, אותכם עצמכם, סטטוס חברתי, משפחות המוצא, תא כלכלי משותף וחלוקת הרכוש, החרדה איך אסתדר אחרי הגירושין כלכלית, עניני מזונות ועניינים רבים נוספים שכרוכים בגרושין. על כן, חשוב לנהוג בדרך נכונה שכן ההשלכות הנובעות מכך ישפיעו עליכם ועל ילדיכם למשך השנים הבאות.

אסטרטגיית גירושין

בניית אסטרטגיית גירושין בצורה חכמה ונבונה כבר מתחילת הדרך עשויה להקטין את הנזקים ועגמת הנפש הכרוכים בהליך הגירושין. פנייה לערכאה הנכונה הינה שיקול משמעותי ומכריע אם כי לא בהכרח נכונה המשוואה שכדאי שהבעל יפנה לבית הדין הרבני והאישה לבית משפט לענייני משפחה. כמו כן ניתן לישוב סכסוך או לפנות לדרך של גישור שכן תמיד עדיף גירושין בהסכמה מגירושין בהסלמה. האלטרנטיבות הן רבות. הליך הגישור רצוי ומבורך, אולם הוא תלוי בכך, שבן זוגכם לא יחתור תחת רגליכם, יציג מצג כי ברצונו לפנות בדרך של גישור  ובסופו של דבר יערים עליכם ויקדים להגיש תביעה לערכאה הרצויה מבחינתו. גם כאשר בוחרים להגיש תביעה, יש לדעת לזהות את סוג התביעה והערכאה המתאימה שאליה תוגש התביעה. 

בחירת עו"ד

אם כן, ברור כי הליך הגירושין הינו הליך משמעותי ביותר שהינו מורכב ואשר דורש מקצועיות ומיומנות. מומלץ לפנות ולשכור את שירותיו של עורך דין בעל ניסיון בדיני משפחה על מנת שזה יביא לפתרון משפטי ארוך טווח ומבלי להשאיר קצוות פתוחים וככל שהדבר מתאפשר בדרך מהירה ובאופן שבו בני הזוג ייפרדו לדרכם החדשה, ככל שניתן נטולי משקעים קשים. שימוש בעו"ד מנוסה ומקצועי בתחום דיני המשפחה עשוי לעשות את ההבדל, בין הצלחה לכישלון. כך ממש. כמו כן, חשוב לשכור עו"ד שיקשיב ויגיב לצרכים של הפונה ויפחית בצורה משמעותית את הפחדים, הלבטים וחוסר הביטחון והבלבול שמצוי הלקוח בתקופת הגירושין שהינה תקופה לחוצה ביותר. עו"ד המתמחה בתחום מסוים בלבד ונותן שירות אישי וצמוד נותן את ההרגשה הטובה ביותר ואת התוצאות המיטביות.

מירוץ הסמכויות

קודם כל יש לציין כי בגירושין [גירושים כפי שחלק מכנים זאת] בישראל יש הרבה מיתוסים והרבה "סיפורים" ו"שמועות". שלגבר כדאי למהר לבית הדין הרבני ולאישה לבהמ"ש לענייני משפחה. שתי ערכאות המוסמכות לדון בענייני בני הזוג וילדיהם. האחת - בית הדין הרבני והשניה - בית המשפט לענייני משפחה. באחוז נכבד מהמקרים, יש חשיבות גדולה לשאלה בפני איזו ערכאה ידון עניינם של הצדדים. בין הערכאות הבדלי גישה מהותיים שבסופו של דבר באים לידי ביטוי ברמה הפרקטית כגון איזה רכוש יחולק, גובה המזונות וכיו"ב. קיימת חשיבות רבה לגבי המקום בו יתקיים הדיון בנושא הגירושין וכל יתר העניינים הנובעים מכך. בדרך כלל, הבעל ימהר להגיש תביעת גירושין כרוכה לבית הדין הרבני, בעוד שהאישה תעדיף לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. הסיבה לכך נעוצה בכך שבתי המשפט לענייני משפחה פוסקים ע"פ חוקים ועקרונות חילוניים  בעוד שבתי הדין הרבניים דנים בנושאי משפחה בהתאם לחוק העברי הדתי. הבדל המשמעותי ביותר בין הערכאות הוא בכך שבתי הדין הרבניים נוטים לפסוק דמי מזונות נמוכים יותר מאלו הנפסקים בבית המשפט לענייני משפחה. מצב זה יוצר משמעות רבה סביב השאלה מי מבין בני הזוג מבצע את הצעד הראשון לכיוון מימוש גירושין ביניהם. לפיכך, נוצר "מירוץ סמכויות" בין שתי הערכאות. הכוונה היא למקרה שבו אחד מבני הזוג מקדים ומגיש תביעה לערכאה שנוחה לו ובכך הוא כופה על הצד השני את מקום ההתדיינות הנוחה מבחינתו. אולם יש לזכור כי לא בכל המקרים זה נכון. לכן חשוב ייעוץ מקצועי מקדים. לעיתים דווקא לגבר כדאי להיזהר מלפנות לבית הדין  הרבני ודווקא לאישה כדאי. כך למשל, על מנת לעכב את מכירת דירת המגורים יכולה אישה לתבוע את מדורה במקום המגורים הספציפי ["מדור ספציפי"]  שבו היא מתגוררת [ראה גם פרק מזונות אישה באתר זה]. האישה יכולה לפנות לבית הדין הרבני בתביעה למזונותיה ובבקשה לצו למדור ספציפי ולעיתים אף במסגרת תביעה לשלום בית. צו זה ניתן על ידי בית הדין במסגרת סמכותו לקביעת מזונותיה ומדורה של האישה. בית המשפט לענייני משפחה אינו יכול לשמש כערכאת ערעור על החלטה ו/או פרשנות שכזו ועליו לבחון האם באפשרותו לדון בתביעת פירוק השיתוף אשר מימושה סותר למעשה את הצו אשר ניתן על ידי בית הדין.
 
עילות גירושין

כאשר אין הסכמה לגירושין ומוגשת תביעה לגירושין על בן הזוג התובע גירושין להוכיח את קיומה של עילת גירושין המוכרת בדיני ישראל. התביעה יכולה להיות מוגשת אך ורק לבית הדין הרבני שלו הסמכות הייחודית לדון בנושא גירושין של בני זוג יהודים.
בכתב התביעה על התובע/ת להוכיח קיומה של עילת גירושין המוכרת בדיני ישראל על מנת שבית הדין יחייב את בן הזוג האחר להתגרש. חוסר התאמה ו/או אי נכונות של אחד הצדדים להמשיך את מערכת הנישואין עם הצד השני אינו מהווה עילה לגירושין.
עילות הגירושין העומדות בפני אישה שמגישה תביעה לגירושין כנגד בעלה הינן ,בין היתר כדלקמן:
1. הבעל אינו מסוגל לקיים יחסי אישות או שמסרב לקיים יחסי אישות, או שקיימת מניעה לקיום יחסי האישות בשל סיבות הקשורות בבעל עצמו, כגון החשש מפני הידבקות במחלות מדבקות.
2. מגורים בניפרד שנים ארוכות אף הם הוכרו בפסיקה כעילה לגירושין.
3. טענת מאיס עלי - כאשר האישה טוענת שהתנהגותו של הבעל ונתוניו הגופניים נמאסו עליה עד כדי כך שאינה יכולה להתקרב אליו ולקיים עימו יחסי אישות.
4. הבעל אינו מסוגל להכניס את האישה להיריון.
5. הבעל נוהג באלימות פיזית או מילולית באישתו באופן קבוע. 
עילות הגירושין שעומדות בפני בעל שמגיש תביעה לגירושין כנגד אישתו הינן כדלקמן:
1. האישה אינה יכולה לקיים יחסי אישות עם בעלה בשל סיבות הקשורות בבעל עצמו כגון החשש מפני הידבקות במחלות מדבקות.
2. האישה אינה מסוגלת להיכנס להיריון.
3. מעשי כיעור - מעשים מכוערים שלפי ראות בית הדין יש בהם כדי להצדיק את החשד החמור שהיא זנתה תחת בעלה, אם כי אין עדים לזנות ממש. אם מעשי הכיעור הוכחו זכאי הבעל לגרש את האישה, אך אין הוא מחויב לגרשה אלא הוא רשאי לסלוח לה ולהמשיך לחיות עימה.
4. האישה קיימה יחסי אישות עם גבר אחר במהלך חיי הנישואין. יצוין כי במקרה זה,  אסור לבעל להמשיך ולחיות עמה חיי אישות, וגם הטענה שהוא סלח ומחל לה לא תוכל לעמוד לו.

 להצטרף לעמוד הגוגל+

 
ילדים בהליך הגירושין

אני תמיד אומרת שאנשים מתגרשים פעמים רבות כדי להיות יותר מאושרים אבל אם בעיקבות התהליך הילדים שלכם הופכים לניפגעים אתם לא תוכלו להיות מאושרים. ולכן יש לנהוג בעניים הילדים בזהירות רבה. אני יודעת שאפשר גם אפשר להתגרש ומאד להשתדל למזער את הפגיעה. אפשר להתגרש וגם להיות בקשר טוב עם הצד השני למען הילדים. הרי הקשר של הורות משותפת הוא לכל החיים לימי הולדת, בר מיצוות, חתונות וכיו"ב. אני מכירה זוגות רבים שניפרדו והשאירו את הסיכסוך רחוק מהילדים והמשיכו לקיים קשר נורמאלי [יחסית] עם הצד השני. אין חוכמות, במצב כזה הילדים לא יפגעו או פגיעתם תהיה קטנה. אני מכירה ילדים נפלאים שהם ילדים להורים גרושים שהם תלמידים מצטיינים, מקובלים חברתית, ומאושרים. זה אפשרי. מצד שני אני מכירה הרבה יותר מיקרים של הורים שמערבים ילדים וגורמים במו ידהם לאנשים הכי יקרים להם נזק בילתי הפיך. תמיד תחשבו שהנזק הןא גדול מכפי שאתם יכולים לדמיין. זה יכול להיות נזק בריאותי. אני מכירה ילדה שפרצה אצלה סכרת נעורים בתקופת גירושי הוריה ומיקרה אחר של מחלת קרון, והרבה הרבה מיקרים של ילדים שפשוט התדרדרו בלימודים ואף סטו מדרך הישר. הכי חשוב לא לעשות שימוש כלשהוא בילדים כנגד בן/ בת הזוג.לא להסית  את הילדים כנגד בן/בת הזוג, לבקשם לרגל עבורכם ו/או לנקוט עמדה לטובתכם. חשוב להבין כי הנפגעים העיקריים בכל תהליך גירושין הם הילדים. לכן יש להבהיר חד משמעית לילדים שהליך גירושין הם מבן הזוג ולא מהם. בכלל עדיף לשתף אותם כמה שפחות בהליכי גירושין. רצוי שאת "השיחה" בה אתם מודיעים לילדים על הפירוד תערכו במשותף. זה מאד חשוב. בשבילם לפעמים "האדמה זזה" ולכן אתם צריכים להודיע להם, כמובן בהתאם לגיל הילדים ולייעוץ מיקצועי שתקבלו, בצורה מסודרת ומשותפת. פסיכולוגים נוהגים לאמר שילד בעיני רוחו רואה משולש וכל קודקוד מסמל את האמא האבא והילד. לכן אל תחשבו [למעט במיקרים פתאלוגיים] שאתם יכולים להיות גם אמא וגם אבא ושהילד לא צריך את הצד השני. ילד צריך גם אמא וגם אבא ככל שניתן.
אפשר להתגרש וגם אפשר להיות יותר מאושרים אבל עם קצת מחשבה וגמישות גם הילדים שלכם יכולים לעבור את הליך הגירושין בצורה נאותה ובריאה עם כל הצער שבדבר.
 
מיכל מוזס, עורך דין גירושין

 להצטרף לעמוד הגוגל+


הסכם ממון
אלימות כלכלית
ניכור הורי
נסטינג לא לעשירים בלבד
מן התקשורת
תביעת אבהות
ראיון וטיפים למתגרשים
המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים
פורום גירושין - תפוז
חוק להסדר התדיינויות
נסטינג
גירושין של רופאים
גירושין של אנשי הייטק
החוק ליישוב סכסוכים במשפחה
סיפורים מהחיים
גירושין
מזונות ילדים
מזונות אישה
משמורת ילדים
רכוש
פסקי דין
הסכמים
גישור גירושין
ידועים בציבור
נישואין אזרחיים
ירושה
צוואה
דיני מקרקעין
קישורים
 
 
ויביט- בניית אתרים כל הזכויות שמורות למיכל מוזס- משרד עורכי דין המידע המופיע באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי אישי ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. מחברי המאמרים אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
| עורך דין הוצאה לפועל | עורך דין נזיקין | חוקר פרטי | עורך דין פלילי| עורך דין מקרקעין