מיכל מוזס
עורך דין גירושין, מגשרת ונוטריון
03-6446100
054-8096808
 
שם
טלפון
מייל
 
 
ערוץ סירטונים חדש למשרדנו 
13/5/2014 משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com-ליחצו על מנת לעבור לערוץ הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

חפשו אותנו בפייסבוק 
משרדנו פעיל ברשתות החברתיות השונות ומתעדכן באופן יומי על מנת להתעדכן סמנו לייק בדף הפייסבוק שלנו

חדשות המשפט  
ביהמ"ש קובע באומץ, כי כאשר השתכרותם של ההורים פחות או יותר זהה ונקבעה משמורת משותפת- כל אחד מההורים מחוייב לשאת בכל צרכי הקטינים, לרבות מזונם, ביגודם, מדורם, הוצאות החזקת מדורם, וכיוצ"ב, בעת שהותם של הקטינים עימו, עד מלאת להם 18 שנים

ערוץ יו טיוב 
משרדנו פתח ערוץ מיקצועי באתר הסירטונים יו טיוב - youtube.com הערוץ מכיל סירטוני מידע מקצועיים בנושא גירושין ונדל"ן

מירוץ למזונות- כתבה 
המירוץ למזונות מעלה הילוך

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
בימים אלו ממש פתחנו את המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה, המטפל בסכסוכים משפחתיים בדרך של גישור משפחתי

סיפורים מהחיים 
סיפורים מהחיים

המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה  
מוזמנים לבקר באתר החדש של המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים במשפחה

חדשות בית הדין הרבני 
בס"ד בית הדין הרבני קבע בהחלטה תקדימית כי צד אשר פתח תיק ליישוב סכסוך ולא יופיע ליחידת הסיוע, לא יזכה להנות מתקופת עיכוב ההליכים. הוי אומר שהצד השני יוכל להגיש תביעות בתום התקופה.

האשה חזרה הביתה.... 
הבעל התקין מצלמה עורר פרובקציה הגיש תלונה במשטרה והרחיק את האשה מהבית. האשה הגיע אלינו והיום (18.5.17) החליט בית הדין הרבני להחזיר אותה הביתה לאלתר !

 
מאמרים
25% הפחתת מזונות- חלוקת זמני שהות שווה ופערי שכר ניכרים- האומנם?!
פסיקה תקדימית שבה נקבע הפחתת שיעור מזונות לאב בעל משמורת משותפת, אשר קיים פעם השתכרות גבוה בין האב לאם.
האם לאישה שתרמה ביציות לבת זוגה יש מעמד משפטי ?
בת זוג לשעבר תתראה עם ילדיה על אף שאינה האם הביולוגית.
לרשימה המלאה
מזונות ילדים

 עורך דין מזונות

 להצטרף לעמוד הגוגל+


כל ילד זכאי לקבלת מזונות מהוריו. במדינת ישראל חובת המזונות נקבעת על פי הדין האישי ועבור בני זוג יהודים היא נקבעת על פי דין תורה וחלה באופן עקרוני על האב ולא על האם לפחות בכל הנוגע לצרכיו הבסיסיים של הקטין.

חובה זו הינה אבסולוטית וחלה גם במקרים בהם האב חסר אמצעים והאם עתירת אמצעים,במקרים בהם האם בגדה באב [לא מענישים את הילדים], מקרים בהם הוריו של הקטין אינם נשואים זה לזה ו/או אינם חיים יחד ,גם אם מדובר בגניבת זרע ואביו מעולם לא ידע על קיומו, או שאביו נשוי לאישה שאינה אימו עדיין חלה חובת מזונות  וכיו"ב.

מזונות ילדים ככלל נקבעים על פי צרכיו של הילד ועל פי היכולת הכלכלית של הוריו. החובה לשאת במזונות הקטין משתנה בהתאם לגילו של הקטין. נהוג לחלק את גילאי הקטינים .  על פי הדין העברי  האב חייב לשאת בצרכיהם ההכרחיים של הילדים עד הגיעם לגיל 15. במזונות ילדים שהם מעבר לסכום ההכרחי חייבים שני ההורים לפי יחס הכנסותיהם. `צרכים הכרחיים` כוללים הוצאות בגין מזון, ביגוד והנעלה, חלק מהוצאות חינוך וחלק מהוצאות הדיור. ההוצאות שאינן בגדר "צרכים הכרחיים" כוללות הוצאות כגון חוגים, שיעורי עזר, קייטנות וכיו"ב. מעל גיל 15 ועד גיל 18, החיוב בכל הוצאות הילד הוא מ`דין צדקה`, כלומר החיוב בתשלום מזונות ילדים מוטל על שני הוריהם בהתאם ליחס הכנסותיהם. עם זאת יש לציין כי בפועל בתי משפט נוהגים בכל מקרה לחייב את האב בתשלומי מזונות עבור צרכיו ההכרחיים של הקטין עד הגיעו לגיל 18 וזאת ללא כל קשר ליכולתו הכלכלית.

כאמור , חובת האב במזונות הקטינים הינה  עד גיל 18, עם זאת בפועל לבית המשפט לענייני משפחה הזכות לחייב בתשלום מזונות ילדים גם לאחר גיל 18 בתקופת לימודים או במהלך שירות החובה בצה`ל. גובה תשלום מזונות ילדים לאחר גיל 18 הינו בדרך כלל 1/3 מסכום מזונות הילדים ששולם עד כה עד תום תקופת השירות הצבאי החובה. עיקרון זה הוא בא לידי ביטוי בדרך כלל , גם בהסכמי גירושין.

איך קובעים גובה מזונות? לצורך קביעת מזונות בודקים את יכולתם הכלכלית של הצדדים ובמיוחד זו של האב. לצורך כך בודקים בין היתר את גובה המשכורת בניכוי תשלומי חובה בלבד (מס הכנסה וביטוח לאומי), וללא התחשבות בניכויי הרשות כגון תשלומי פנסיה, חסכונות, קופות גמל או קרנות השתלמות מאחר ואלו נחשבים חסכון מצד האב ורואים בהם הכנסה. כמו כן בודקים כאמור את ההוצאות של הקטינים כגון הוצאות חינוך , גן או בה"ס, צהרוניות , חוגים , מזון וכלכלה , ביגוד וכיו"ב. כמובן שזה לא מדע מדוייק וגם אם ההוצאות של הקטין מגיעות לאלפי שקלים אין זה אומר שכך אכן יפסק לקטין . בפועל אם ננסה לבדוק בכלליות ובפשטות ישנו סכום בסיס  עליו בד"כ מוסיפים מחצית הוצאות חינוך , מחצית הוצאות רפואיות חריגות , מדור ועוד, תלוי כמובן בנסיבותיו של כל תיק ותיק.  גובה המזונות בנוגע לאב שאינו עובד נקבעת גם בהתאם לפוטנציאל השתכרותו כך שכל "התרגילים " של להפסיק לעבוד בתקופת הגירושין לא תמיד יעילים. כמו כן לצורך פסיקת מזונות לוקחים בחשבון  רכוש שיש לאב. לעיתים בני זוג מוכרים במהלך הגירושין דירה משותפת ומקבלים מחצית תמורה , לעיתים גם מחצית תמורה זו יכולה להילקח בחשבון כחלק מיכולתו הכלכלית. .
. גובה התשלום הבסיסי עבור ילד עומד כיום על כ-1,250 ₪ ולסכום זה יש להוסיף  1/3 משכר הדירה אם מדובר בילד אחד , 40% אם מדובר ב2 ילדים ו50% אם מדובר ב3 ילדים ויותר. אם יש יותר מאשר ילד אחד, לא יהיה בדרך כלל הסכום מכפלה של 1,250 ש"ח כפול מספר הילדים, אלא פחות מכך. לכך כאמור רשאי בהמ"ש להוסיף תשלומי חינוך ובנסיבות בהם הקטינים הינם ילדי גן , גם מחצית עלות הגן או בהמשך מחצית הצהרוניות. בנוסף בהמ"ש יפסוק מחצית הוצאות רפואיות חריגות שאינן מכוסות ע"י קופ"ח או הביטוח הרפואי. תשלומי מזונות ילדים צמודים למדד המחירים לצרכן ובכך נמנעת שחיקתם לאורך השנים.

חובת האב לשלם את מזונות הקטינים איננה חלה באופן רטרואקטיבי אלא רק מהמועד שבו הוגשה התביעה למזונות , אלא אם האב הסכים אחרת במסגרת הסכם גירושין או הסכם אחר

הסמכות לדון בעניין מזונות ילדים נתונה לבית המשפט לענייני משפחה, אלא אם כן שני ההורים הסכימו כי בית הדין הרבני ידון בעניין מזונות ילדים ונערך דיון שבו נדונו ונבחנו לגופו של עניין צרכי הקטינים וכל יתר המשתנים  לקביעת המזונות.

שינוי גובה מזונות קטינים- הפחתת מזונות או הגדלת מזונות. פסק דין למזונות קטינים  בניגוד לפסקי דין שעוסקים בנושאים אחרים, לעולם אינו סופי וניתן לשוב ולדון בו . המשמעות היא  שלאחר שניתן פסק דין למזונות על ידי בית המשפט, ניתן לפנות בבקשה מתאימה להפחתה או הגדלת גובה המזונות וזאת בתנאי  שנסיבות הצדדים או הקטינים השתנו מהותית. זה ניקרא "שינוי נסיבות מהותי"  יש בזה הגיון שהרי בהמ"ש לא ישוב וידון שוב ושוב לאחר שניתן פסק דין מצד אחד ומצד שני לפעמים קובעים מזונות כשקטין בן שנתיים והנסיבות משתנות מהותית שנים אחר כך ,לכן לא ניתן לחסום את הדרך לבהמ"ש.  בית המשפט הדן בנושא שינוי הנסיבות המהותי, יבחן במשנה זהירות , את השינוי , אם הוא אכן מהותי והאם יש בו כדי להצדיק שינוי בגובה המזונות שנפסקו בעבר.  בין היתר,  ישוו את  מצב הדברים במועד פסק הדין  לעומת מועד הגשת בקשת ההפחתה או ההגדלה והשינוי שחל. מה נחשב שינוי נסיבות לצורך הגדלת דמי מזונות ?למשל במקרים הבאים:  הרעה בגובה משכורתו של ההורה בעל המישמורת , הטבה משמעותית בגובה משכורתו של ההורה השני , שינוי בצרכים של אחד הילדים או יותר, צרכים יקרים יותר  של הקטין עם גדילתו וכיו"ב מנגד, שינוי נסיבות היכולים להצדיק הפחתת מזונות יכולים להיות למשל במקרים הבאים: כאשר חלה הרעה בגובה השתכרותו של ההורה המשלם מזונות  ,במקרים מסוימים נישואין שניים ולידת ילדים נוספים, עליה משמעותית בגובה משכורתו של ההורה בעל המשמורת , שינוי בצרכיו של אחד הילדים או יותר , מעבר של מי מהילדים למשמורת הורה אחר,.

כאשר מדובר במזונות שנקבעו בהסכם ולא בפסק דין אין מגישים תביעה להפחתת מזונות ו/או הגדלה כי אם תביעת מזונות"רגילה" מאחר ובית המשפט או בית הדין אשר אישר את ההסכם ונתן לו תוקף של פס"ד, לא קיים דיון לגופו של עניין, לא בדק את צורכיהם של הקטינים אלא רק אישר את הסכם הגירושין.
עם זאת מטרת בהמ"ש לעודד הסכמים ולכבדם ולא בנקל "יפתחו" הסכם שנחתם ואושר ע"י בהמ"ש  יחד עם זאת מאחר והקטינים לא היו צד להסכם הגירושין, אשר נערך ונחתם בין אביהם ניתן להגיש עבורם תביעת מזונות חדשה.
 
מיכל מוזס, עורך דין גירושין.
 
 

 להצטרף לעמוד הגוגל+

 
 
למידע נוסף, ייעוץ או ייצוג ע"י עורכת הדין מיכל מוזס אנא לחצו על הקישור צור קשר
הסכם ממון
אלימות כלכלית
ניכור הורי
נסטינג לא לעשירים בלבד
מן התקשורת
תביעת אבהות
ראיון וטיפים למתגרשים
המרכז הישראלי ליישוב סכסוכים
פורום גירושין - תפוז
חוק להסדר התדיינויות
נסטינג
גירושין של רופאים
גירושין של אנשי הייטק
החוק ליישוב סכסוכים במשפחה
סיפורים מהחיים
גירושין
מזונות ילדים
מזונות אישה
משמורת ילדים
רכוש
פסקי דין
הסכמים
גישור גירושין
ידועים בציבור
נישואין אזרחיים
ירושה
צוואה
דיני מקרקעין
קישורים
 
 
ויביט- בניית אתרים כל הזכויות שמורות למיכל מוזס- משרד עורכי דין המידע המופיע באתר אינו יכול להחליף ייעוץ משפטי אישי ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. מחברי המאמרים אינם נושאים באחריות כשלהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
| עורך דין הוצאה לפועל | עורך דין נזיקין | חוקר פרטי | עורך דין פלילי| עורך דין מקרקעין